Nové právní předpisy leden 2025

Cestovní náhrady v roce 2025
Cestovní náhrady pro rok 2025 upravuje vyhláška MPSV č. 475/2024 Sb., která stanoví výši tuzemských cestovních náhrad a stravného pro rok 2025.

Za každý kalendářní den pracovní cesty přísluší zaměstnanci stravné podle § 163 odst. 1 zákoníku práce („zaměstnanci v soukromé sféře“) nejméně ve výši:
a) 148 Kč, trvá-li pracovní cesta 5 až 12 hodin,
b) 225 Kč, trvá-li pracovní cesta 12 až 18 hodin,
c) 353Kč, trvá-li pracovní cesta déle než 18 hodin.

Za každý kalendářní den pracovní cesty přísluší zaměstnanci stravné podle § 176 odst. 1 zákoníku práce („zaměstnanci ve státní a příspěvkové sféře“) ve výši:
a) 148 Kč až 177 Kč, trvá-li pracovní cesta 5 až 12 hodin,
b) 225 Kč až 271 Kč, trvá-li pracovní cesta 12 až 18 hodin,
c) 353 Kč až 422 Kč, trvá-li pracovní cesta déle než 18 hodin.

Cestovní náhrady při používání vozidla na služební cestě
Sazba základní náhrady za 1 km jízdy bude činit 1,60 Kč u jednostopých vozidel a 5,80 Kč u osobních silničních motorových vozidel.
Průměrná cena pohonných hmot za předpokladu, že zaměstnanec nepředloží zaměstnavateli k vyúčtování účtenku nebo fakturu za tankování, bude v roce 2025:

  • 1 litr automobilového benzínu 95 oktanů – 35,80 Kč
  • 1 litr automobilového benzínu 98 oktanů – 40,50 Kč
  • 1 litr motorové nafty – 34,70 Kč
  • 1 litr za kilowatthodinu elektřiny – 7,70 Kč

Novela zákona o zaměstnanosti
Dnem 1. 1. 2025, ovšem s výjimkou některých ze svých ustanovení, své účinnosti nabyl zákon, kterým se mění zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony. Ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv byl publikován pod č. 470/2024 Sb.
Důvodová zpráva k této novele o několika desítkách změnových bodů popisuje, že novela byla přijata především za účelem provedení změn v právní úpravě zaměstnávání osob se zdravotním postižením. V té byla identifikována potřeba dílčích úprav, které jsou nezbytné k odstranění některých přetrvávajících nežádoucích jevů.
Další významný okruh změn se pak týká právní úpravy postihu subjektů, které poruší povinnosti stanovené zákonem o zaměstnanosti (resp. možného upuštění od takovéhoto postihu), a sekundárního postihu subjektů, kterým byla uložena pokuta za umožnění nelegální práce a zastřené zprostředkování zaměstnání, došlo také například na výkon státní správy držitelem poštovní licence.
Vedle zákona o zaměstnanosti je novelizován rovněž zákon o daních z příjmů, zákon o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele, zákon o inspekci práce či zákon o nemocenském pojištění.

Zaměstnanecké benefity, § 6 odst. 9 písm. d) zákona č. 586/1992 Sb. o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů
Od 1. 1. 2025 vstoupila v platnost nová legislativa, která zásadně rozšiřuje možnosti zaměstnaneckých benefitů. Kromě zvýšení limitů na volnočasové aktivity zavádí také zcela nový benefit zaměřený na podporu zdraví.

volnočasové aktivity
Limit benefitu na volnočasové aktivity činí polovinu průměrné mzdy = 23.278 Kč. Tuto částku lze využít na sport, kulturu, vzdělávací kurzy nebo dovolené.

benefity na podporu zdraví
Nově zavedený benefit mohou zaměstnanci od ledna 2025 čerpat až do výše průměrné mzdy = 46.557 Kč a zahrnuje např. preventivní prohlídky, rehabilitace či různé programy prevence.

Novela nařízení o odchylné úpravě pracovní doby a doby odpočinku členů jednotky hasičského záchranného sboru podniku
Dne 5. 12. 2024 své účinnosti nabylo nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 182/2007 Sb., o odchylné úpravě pracovní doby a doby odpočinku členů jednotky hasičského záchranného sboru podniku, ve znění pozdějších předpisů. Ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv bylo publikováno pod č. 358/2024 Sb.
Ministerstvo práce a sociálních věcí, které pro vládu návrh této krátké novely o dvojici změnových bodů připravilo, popisuje, že byl zpracován na základě společného požadavku zástupců zaměstnavatelů a odborových organizací, u kterých jsou zaměstnáni členové jednotek hasičského záchranného sboru podniku, a to především ze strany Správy železnic, s.o., která provozuje železniční dopravní cestu ve veřejném zájmu ve smyslu zákona č. 77/2002 Sb. o akciové společnosti České dráhy a státní organizaci Správa železnic.
Deklarovaným cílem novely je umožnit efektivnější aplikaci právní úpravy pracovní doby a doby odpočinku dotčených zaměstnanců, která by lépe umožňovala včasnější a rychlejší požární zásah nebo provedení záchranných prací při živelních pohromách a jiných mimořádných událostech, které nelze předem předvídat. Dotčení zaměstnanci totiž musí být vždy připraveni kdykoliv bezodkladně na vzniklou událost reagovat a zasáhnout.